Į viršų

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

  Vasario 28 d., kai Jungtinės Karalystės gyventojai susigūžę žiūrėjo vėlyvo vakaro žinias, nakties danguje tiesiogine prasme pasirodė nauja naujiena. 21.54 val. Grinvičo laiku virš pietų Anglijos ir šiaurės Prancūzijos buvo pastebėtas didelis ir labai ryškus ugnies kamuolys. Jį užfiksavo daugybė stebėjimo kamerų, todėl tai buvo labai gerai stebimas ugnies kamuolys. Dar svarbiau, kad jį taip pat užfiksavo Jungtinės Karalystės meteorų stebėjimo tinklo ir panašių tinklų automatinės kameros.

   Bendradarbiaudami su kolegomis Prancūzijoje ir Australijoje, meteorų stebėtojai nustatė ugnies kamuolio trajektoriją ir nustatė, kurioje vietoje, į šiaurę nuo Čeltnamo (Jungtinė Karalystė), galėtų būti meteorito gabalai. Remdamasis savo skaičiavimais, Londono gamtos istorijos muziejaus meteoritų specialistas Ashley King per vietines televizijos ir radijo stotis paprašė suteikti informacijos apie bet kokius neįprastus juodus akmenis, matytus nukritusius iš dangaus.

 

   Tarp gautų nuotraukų buvo viena, kuri patraukė jo dėmesį: nedidelė dulkių ir akmenukų krūvelė ant važiuojamosios kelio dalies mažame Winchcombe kaimelyje. King paprašė Atvirojo universiteto mokslininko Ričardo Grinvudo (gyvenusio arčiausiai) patikrinti mėginį. R. Grinvudas buvo priblokštas, kai sužinojo, kad tai ne tik meteoritas, bet ir labai reta rūšis. Jungtinei Karalystei pasisekė - mūsų meteoritų kolekciją papildė naujas eksponatas.

 

 

 

  Per kitas keturias dienas specialistai tyrėjai iš kelių Jungtinės Karalystės institucijų sudarė komandas, kurios sistemingai tyrinėjo Vinčkombo (Winchcombe) apylinkes. Jų darbo rezultatai - keli akmenys, sveriantys apie 500 g, ir daugybė dulkių bei fragmentų. Pavyzdžiai dabar saugomi Gamtos istorijos muziejuje.

Brangieji akmenys

 

  Kodėl tai toks svarbus dalykas? Meteoritai skirstomi į dvi pagrindines grupes: primityvius ir apdorotus. Primityvieji atkeliauja iš Saulės ūko, iš kurio gimė Saulės sistema, išsaugodami šios pirminės medžiagos sudėtį. Priešingai, nei apdoroti mėginiai, kurie pasikeičia nuo karščio. Jie yra iš didesnių kosminių kūnų ir juose yra informacijos apie planetų paviršių ir vidų.

 

 

 

  Akmenys, nukritę virš Vinčkombo, priklauso pirmajai grupei, ir ne tik, jie yra iš vienos pakategorės, vadinamosios anglingųjų chondritų, t. y. pačių nekalčiausių (arba nepakitusių) meteoritų, kuriuose užfiksuoti ankstyviausi Saulės sistemos istorijos etapai. Juose gausu organinių junginių - molekulių, kurios sudaro gyvybės pagrindą. Juose taip pat yra mažyčių dulkelių iš užgęsusių žvaigždžių, kurios yra senesnės už Saulę.

  Kai kurios iš naujai atrastų uolienų yra beveik visiškai juodos ir be bruožų, o kitos - tamsiai pilkos su netaisyklingomis šviesiomis dėmėmis. Akivaizdu, kad tai sudėtingas meteoritas, galbūt patekęs iš asteroido paviršiaus, kuriame susidūrimo metu susimaišė kelios skirtingos asteroido dalys.

  Čia viskas tampa šiek tiek ironiška: šiuo metu mokslininkai renka mėginius iš dviejų kosmose esančių asteroidų. Maždaug penki gramai medžiagos, surinktos Japonijos misijos "Hayabusa2" iš asteroido Ryugu, saugiai atkeliavo 2020 m. gruodį. Nasa misija "Osiris-Rex" grįžta iš asteroido Bennu, gabendama apie 200 g medžiagos, kuri atvyks 2023 m. rugsėjo mėn. Šios misijos kainuoja daug pinigų, tačiau gali padėti atskleisti gyvybės ir Saulės sistemos kilmės paslaptis. Ir tada tiesiog iš niekur nieko virš dalies Anglijos nukrenta beveik 500 g uolienos iš asteroido, kuris galbūt yra labai panašus į Ryugu ir Bennu!

Tolimesni veiksmai

  Dabar Jungtinės Karalystės meteoritų ekspertai analizuos medžiagą praktiškai grūdelį po grūdelio. Viskas turi vykti iš eilės - yra laiko požiūriu svarbių matavimų, kurie turi būti atlikti per pirmąjį mėnesį po šviežio kritimo. Meteoritai nėra radioaktyvūs - jie neskleidžia kenksmingos spinduliuotės, tačiau juose yra elementų, kurie yra nestabilūs ir suyra. Jei galime išmatuoti labai greitai suyrančių elementų kiekius, galime gauti vertingos informacijos.

  Taip pat turime gerai išnagrinėti meteorite esančius organinius junginius - visuomet kyla pavojus, kad jie gali būti užteršti iš Žemės. Taigi kuo greičiau galėsime ištirti organinius junginius, tuo geriau. Kuo daugiau suprasime apie šias medžiagas meteorituose, tuo geriau galėsime sudėlioti chemines medžiagas, dėl kurių Žemėje atsirado gyvybė. Iš to galima spręsti, kaip plačiai ši chemija gali būti (ar buvo) paplitusi Saulės sistemoje ir net visatoje.

  Meteorito paieška mažame kaime ir aplinkiniuose laukuose paprastai nekelia pavojaus ir nereikalauja didesnio rizikos vertinimo: užtenka paprašyti savininkų leidimo patekti į jų žemę, laikykitis šalies įstatymų, nepamiršti uždaryti vartelių ir neišmindžioti pievelės. Tačiau pandemijos metu viskas pasikeičia.
   Šiuo metu JK vyriausybė draudžia piliečiams keliauti toli nuo namų, nebent kelionė yra būtina. Ar meteoritologų komandai buvo būtina keliauti į Vinčkombą? Taip, buvo. Kiekvienas iš jų buvo atlikęs lauko darbų rizikos vertinimą ir gavęs savo institucijų leidimą keliauti. Jie skrupulingai dėvėjo kaukes ir bendraudami su vietiniais gyventojais laikėsi 2 m atstumo.

 

 

 

  Mielai būčiau dalyvavusi paieškose, nors mano kolegė Sara Russell pasakojo, kad valyti savininko važiuojamąją kelio dalį dantų šepetėliu po pirmos valandos jau buvo nebeįdomu. Mano artrito pažeisti keliai su tuo nebūtų susidoroję. Tačiau aš grįžau į bazę ir dariau ne mažiau svarbų darbą: paleidau kompiuterius, kad būtų sutvarkyti Grinvudo rizikos vertinimo dokumentai. Ir, kaip atlygį, gavau galimybę pamatyti pirmąsias mūsų naujojo šeimos nario, meteorito pavadinto "Winchcombe", nuotraukas iš arti. Jis gali atrodyti šiek tiek panašus į sudaužytą kepsninės briketą, bet man jis visiškai gražus.

 

___________

Straipsnio autorė: Monica Grady (Planetary and Space Sciences, The Open University)

Šaltinis: The Conversation

Iš anglų kalbos išvertė LAni (ufologija.lt)

Turi komentarų? Laukiame jų mūsų diskusijų forume!

Visos teisės saugomos © 2024 Ufologija.lt Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus raštišką Ufologija.lt administratoriaus sutikimą.